6 lut 2017

IX DKA Call for Papers (PL)

Tematyka dziewiątej edycji Dni Kultury Amerykańskiej (5-7 kwietnia 2017 r.), organizowanych przez Koło Naukowe Amerykanistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie we współpracy z Instytutem Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ oraz Kołem Naukowym Migracji Międzynarodowych UJ, koncentrować się będzie wokół tematyki związanej z niezwykłe ważnym amerykańskim miastem jakim jest Chicago. 


Miasta, a w sposób szczególny amerykańskie miasta, fascynują i przyciągają każdego roku tłumy turystów nie tylko ze względu na swoje niepowtarzalne atrakcje, wyjątkowe muzea, cuda architektury, interesujące historie i pasjonującą przeszłość, ale także restauracje, w których grana jest niespotykana muzyka i serwowane kulinarne specjały, unikalne dzielnice i parki oraz ludzi, którzy tworzą specjalną atmosferę każdego miasta. Tego wszystkiego można doświadczyć, będąc w tej ponad 9,5 milionowej metropolii, jaką jest Chicago. Dlatego postanowiliśmy podczas kolejnych DKA przenieść się na kilka dni w to niezwykłe miejsce.

Chicago od samego początku pełniło istotną rolę w kształtowaniu się amerykańskiego społeczeństwa. Miasto to, które leży niejako w samym sercu Stanów Zjednoczonych, jest uosobieniem wszystkiego, co prawdziwie amerykańskie – od biznesu, przez scenę muzyczną, aż po wielokulturową społeczność.
Wietrzne miasto wyróżnia przede wszystkim jego bogata historia i kultura, które były kształtowane i rozwijane przez liczne grono wybitnych postaci. Należą do nich chociażby politycy: Abraham Lincoln i Barack Obama, ojciec i syn Daleyowie – wieloletni burmistrzowie Chicago, ekonomista Milton Friedman i jego uczniowie twórcy tzw. chicagowskiej szkoły ekonomii czy przedstawiciele rodziny McCormick. Chicago zawdzięcza swój niepowtarzalny charakter niezwykle bogatej scenie muzycznej, której przedstawiciele są legendami bluesa, soulu i rapu. Miasto nad jeziorem Michigan swoją sławę zawdzięcza również słynnym na cały świat klubom sportowym z Chicago Bulls, za sprawą których koszykówka w latach 90. XX wieku stała się sportem globalnym, na czele. Wietrzne miasto jak każda inna metropolia ma również swoje mroczne strony. Obecnie boryka się ze wzmożoną falą morderstw, a w latach 20. i 30. XX wieku słynęło z nielegalnego obrotu alkoholu i „imperium” Ala Capone. 

Jednak wyjątkowy i niepowtarzalny charakter Chicago zawdzięcza głównie swoim mieszkańcom – architektom wieżowców, projektantom domów i ogrodów, artystom, takim jak Anish Kapoor, twórca znanej i rozpoznawalnej Cloud Gate, ale także wszystkim zwykłym, szarym obywatelom, którzy przez 180 lat wpływali na wygląd, kulturę i klimat tego miasta.

Dlatego podczas dziewiątej edycji naszego festiwalu to właśnie im chcielibyśmy poświęcić szczególną uwagę. Pragniemy skupić się na kwestiach migracyjnych i etnicznych, które są tak ważne w historii miasta Chicago i zwrócić szczególną uwagę na chicagowską Polonię – jej sukcesy i problemy, historię i przyszłość, kwestie aklimatyzacyjne, jak i starania o zachowanie swojej tożsamości. Wierzymy bowiem, że zasługują oni na szczególną uwagę.

Nasza konferencja, tradycyjnie już, ma charakter interdyscyplinarny. Zapraszamy na nią historyków, kulturoznawców, specjalistów od migracji, a także osoby zajmujące się naukowo sportem i ekonomią.

Wszystkich zainteresowanych konferencją prosimy o przesłanie wypełnionego formularza dostępnego pod adresem: [dziękujemy za zgłoszenia] do 7 marca 2017 roku. Czekamy na prezentacje również w języku angielskim. Z autorami przyjętych referatów skontaktujemy się najpóźniej 10 marca 2017 roku. Długość prezentacji nie powinna przekraczać 15 minut. Osoby, których referaty zostaną przyjęte będą zobowiązane uiścić opłatę konferencyjną w wysokości 80 PLN do dnia 21 marca 2017 roku włącznie. Pozostałe osoby zainteresowane Dniami Kultury Amerykańskiej zachęcamy do śledzenia strony www.dnikulturyamerykanskiej.blogspot.com  oraz fanpage'a KNA UJ www.facebook.com/dnikulturyamerykanskiej . Udział w IX DKA w roli słuchacza jest bezpłatny. 

Informujemy, że po IX DKA planowane jest wydanie recenzowanej i punktowanej publikacji konferencyjnej, o szczegółach której będziemy informować prelegentów biorących udział w wydarzeniu. 

W razie pytań i wątpliwości dotyczących IX Dni Kultury Amerykańskiej – pozostajemy do Państwa dyspozycji i prosimy o kontakt e-mailowy na adres dniamerykanskie@gmail.com oraz raz jeszcze przypominamy, że wszystkie informacje będą na bieżącą publikowane na oficjalnej stronie wydarzenia: www.dnikulturyamerykanskiej.blogspot.com  oraz na fanpage'u na Facebooku: www.facebook.com/dnikulturyamerykanskiej. 

Do zobaczenia w Krakowie!



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz