2 lut 2015

VII DKA - CALL FOR PAPERS (PL)







Studencko-doktorancka konferencja naukowa

Wojna po amerykańsku.
Polityka, kultura, społeczeństwo

Uniwersytet Jagielloński
22–24 kwietnia 2015


Tematyka siódmej edycji Dni Kultury Amerykańskiej (22–24 kwietnia 2015), organizowanych przez Koło Naukowe Amerykanistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Instytutem Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ oraz Kołem Naukowym Bezpieczeństwa Narodowego UJ, koncentrować się będzie wokół kwestii amerykańskiej wojskowości i udziału Stanów Zjednoczonych w konfliktach zbrojnych na przestrzeni wieków. Aspekt militarny odgrywał w dziejach amerykańskiej państwowości istotną rolę, silnie naznaczając prezydentury Abrahama Lincolna, Franklina Delano Roosevelta czy George’a W. Busha, i nie tylko.

Począwszy od pierwszych starć z rdzennymi mieszkańcami Ameryki Północnej w dobie kolonizacji, przez wojnę o niepodległość i wojnę secesyjną, a skończywszy na zaangażowaniu na Bliskim Wschodzie, Amerykanie aktywnie uczestniczą w działaniach wojennych. Jednym z definiujących momentów historii Stanów Zjednoczonych było pojawienie się wojsk amerykańskich na frontach II wojny światowej oraz wpływ jaki to wywarło na gospodarkę i poczucie tożsamości narodowej Amerykanów. Równie istotny jest wątek kulturowy – utrwalone w filmie i literaturze konflikty m.in. w Korei, Wietnamie, Iraku czy Afganistanie. To właśnie dzięki sztuce filmowej obraz wojny w Wietnamie i traumatycznych przeżyć walczących żołnierzy na stałe przeniknął do świadomości społecznej, powodując oburzenie opinii publicznej w latach 60. i 70. Czynnik psychologiczny i postawy uczestników walk, jak i cywilów również mogą ukazać nową perspektywę na prezentowane zagadnienia.

Warto wspomnieć o niebagatelnym wpływie machiny wojennej na rozwój przemysłu i nowych technologii – w dobie zintensyfikowanej walki z terroryzmem budżet Stanów Zjednoczonych przeznaczony na zbrojenia stanowi prawie 40 procent światowych środków wydatkowanych na ten cel, przekraczając sumę 640 miliardów dolarów w 2013 roku. W wyniku tego amerykańskie technologie wojskowe są jednymi z bardziej zaawansowanych na świecie. Kwestie militarne w dużym stopniu definiują również społeczeństwo amerykańskie. Wielu obywateli bardzo mocno sympatyzuje z armią, będącą dla nich powodem do dumy narodowej.

Konferencja Wojna po amerykańsku. Polityka, kultura, społeczeństwo” ma charakter interdyscyplinarny, dlatego też do uczestnictwa oraz nadsyłania referatów zapraszamy kulturoznawców, historyków, antropologów, socjologów, psychologów, politologów, specjalistów z zakresu militariów oraz innych przedstawicieli nauk humanistycznych i społecznych, pragnących pochylić się nad problemami, związanymi z szeroko rozumianym zagadnieniem amerykańskiej wojskowości. Warto także przyjrzeć się rodzajom prowadzonych działań, stosowanej taktyce i uzbrojeniu.

Wszystkich zainteresowanych konferencją prosimy o przesyłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego, dostępnego pod adresem: http://goo.gl/forms/qhcR3RQR9l w nieprzekraczalnym terminie 20 marca 2015 roku. Czekamy na prezentacje zarówno w języku polskim, jak i w języku angielskim. Z autorami przyjętych abstraktów skontaktujemy się najpóźniej do 25 marca 2015. Planowana długość prezentacji nie może przekraczać 15 minut. Dla przyjętych osób przewidywana jest opłata konferencyjna w wysokości 80 PLN, którą należy uiścić do dnia 10 kwietnia 2015 roku włącznie. Udział w VII DKA w charakterze słuchacza jest bezpłatny.

Zaznaczamy również, że po VII DKA planowane jest wydanie recenzowanej i punktowanej publikacji pokonferencyjnej, o szczegółach której powiadomimy prelegentów, biorących udział w naszym wydarzeniu.

W razie pytań lub wątpliwości dotyczących konferencji w ramach VII Dni Kultury Amerykańskiej prosimy o kontakt na adres dniamerykanskie@gmail.com. Wszystkie informacje będą na bieżąco udostępniane i aktualizowane na stronie internetowej: dnikulturyamerykanskiej.blogspot.com i na Facebooku:
 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz